U prošlosti su ti poremećaji bili smješteni pod istim kišobranom, zaostajanje u psihomotornom razvoju, a Downov sindrom jedan je od najstarijih otkrivenih hromozomskih poremećaja.
Danas se postavljaju dijagnoze, ali ako nema lijeka, za roditelja, dijagnoza sama po sebi ništa ne znači.
Dok je medicina zainteresovana za pronalazak lijeka za koji mogu biti potrebne godine analiza, promatranja, ispitivanja, roditelj je zainteresovan kako da sada pomogne svom djetetu, kako da ga uključi u život I olakša mu isti. U ovom dijelu, u smislu poboljšanja kvaliteta života, ABR može uveliko pomoći na jedinstven način. Od svih sindroma imamo najviše iskustva sa djecom koja imaju Downov sindrom.
Da bismo objasnili problem genetskih poremećaja, koristimo analogiju.
Da uporedimo sa arhitektonskom gradnjom, građevinom. Zamislite da fabrika koja proizvodi građevinski material, ne proizvodi blokove (cigle) u standardnom obliku, umjesto da imaju kvadratni oblik, iskrivljeni su ili umjesto da budu tvrdi i suvi, meki su , lagani i neobrađeni. Dakle, njihova automatska montaža u ispravnom konstrukcijskom rasporedu nije moguća. Imamo arhitektonski dizajn, ali građevinski materijal nije naš standard.
A što učiniti, ako pogledate drugu stranu, između cigli se nalazi malter koji ih povezuje, a ako pogledate bilo koju staru kuću ili stari most, primijetićete da su sazidane od mnogo kamenja, različitih oblika, veličine i kvaliteta. Oni se međusobno vežu malterom, a sve rupe između njih napunjene su malterom kako bi se stvorila čvrsta konstrukcija.
Kako ovu analogiju povezujemo sa genetskim poremećajima?
Genetski poremećaji u samoj ćeliji se razlikuju od normalne ćelije i u tom smislu tu ne možemo učiniti ništa, biljka proizvodi takav materijal. Kôd koji nosi ćelija ne može se promijeniti. Dakle, građevinski blokovi nisu naš standard. Ali u globalnom arhitektonskom planu, možemo ojačati veze i nadoknaditi tu nestabilnost jačanjem i zatezanjem veza u samom tkivu, što će zauzvrat povećati aktivnost receptora u živčanom sistemu, rezultirajući promjenama u cjelokupnom funkcionisanju tijela. Upravo jačanjem fascija i vezivnog tkiva uz pomoć ABR-a, djeca s Downovim sindromom postižu nevjerojatne rezultate, pa čak i tipični znaci Downovog sindroma nestaju.
Kao što sam rekao na početku, od svih sindroma imamo najviše iskustva sa Downovim sindromom, i na moje veliko zadovoljstvo, prva beba koja je započela ABR u Europi bila je iz Makedonije. Ovo je mala Antonia http://abrmakedonija.blogspot.com/2010/03/antonija-abr-pioner-so-daunov-sindrom.html
Nakon Antonije, Vuk se sa 8 godina uključio u program, u oktobru 2010. godine, a i dalje radi s ABR-om i još uvijek je oduševljen napretkom i rezultatima.
Na snimku ispod možete vidjeti kako se fizički mijenja i prerasta u zgodnog momka, a tipični znaci Downovog sindroma nestaju (u klipu ima dvoje djece, stariji je Vuk)
https://www.youtube.com/watch?v=X4xHAxg1048&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1rtQxVhA7brjrGANqAV1blkpC6_iE3V-kZJVwmkAaQukXLSovz6RUMa3g
A ovo je naš slatki Jovanče:
https://abrmakedonija.blogspot.com/2018/02/blog-post.html
Više informacija o ABRu na:FB:ABR Montenegroweb: www.abrtherаpy.come-mail: vukabr.mne@gmail.comtel: +38267865555